IEM Katowice 2023
Qualifying stage
• Double-Elimination bracket
• Opening matches are BO1
• All following matches are BO3
• The top eight teams advanced to the Group Stage
February 1
ENCE
win
16:7
paiN
Upper Bracket Round 1
Cloud9
win
16:5
IHC
Upper Bracket Round 1
MIBR
13:16
NIP
win
Upper Bracket Round 1
Team Spirit
win
16:6
Grayhound
Upper Bracket Round 1
Sprout
16:19
OG
win
Upper Bracket Round 1
fnatic
win
16:8
Evil Geniuses
Upper Bracket Round 1
BIG
win
16:12
Complexity
Upper Bracket Round 1
FURIA
win
16:4
Permitta
Upper Bracket Round 1
Cloud9
win
2:1
ENCE
Upper Bracket Round 2
Team Spirit
0:2
NIP
win
Upper Bracket Round 2
FURIA
1:2
BIG
win
Upper Bracket Round 2
fnatic
1:2
OG
win
Upper Bracket Round 2
February 2
IHC
win
2:0
paiN
Lower Bracket Round 1
Grayhound
1:2
MIBR
win
Lower Bracket Round 1
Permitta
0:2
Complexity
win
Lower Bracket Round 1
Evil Geniuses
0:2
Sprout
win
Lower Bracket Round 1
February 3
fnatic
win
2:0
MIBR
Lower Bracket Round 2
FURIA
1:2
IHC
win
Lower Bracket Round 2
ENCE
1:2
Complexity
win
Lower Bracket Round 2
Team Spirit
win
2:1
Sprout
Lower Bracket Round 2
Group stage
• Two double-elimination format Groups
• All matches are BO3
• Group stage winners advance to the Semifinals
• Group stage runners-up advance to the Quarterfinals as the High Seeds
• Group stage 3rd place teams advance to the Quarterfinals as the Low Seeds
February 4
Cloud9
0:2
NAVI
win
Group A
G2
win
2:0
BIG
Group A
FaZe
win
2:0
Team Spirit
Group A
Vitality
win
2:0
NIP
Group В
Liquid
win
2:0
IHC
Group А
OG
win
2:1
MOUZ
Group В
February 5
Heroic
win
2:1
Complexity
Group В
Outsiders
1:2
fnatic
win
Group В
Cloud9
0:2
IHC
win
Group A
Team Spirit
win
2:1
BIG
Group A
NAVI
win
2:0
Liquid
Group A
G2
win
2:0
FaZe
Group A
February 6
Heroic
win
2:0
OG
Group В
NIP
1:2
Outsiders
win
Group В
Vitality
win
2:1
fnatic
Group В
Complexity
win
2:1
MOUZ
Group В
FaZe
win
2:0
IHC
Group А
Team Spirit
1:2
Liquid
win
Group А
February 7
fnatic
1:2
Complexity
win
Group В
OG
0:2
Outsiders
win
Group В
FaZe x1.33
live
73% 27%
Liquid x3.43
Group В
Heroic
win
2:0
Vitality
Group В
G2 x2.03
Feb 7 19:30 cet
47% 53%
NAVI x1.79
Group А
Feb 7 19:30 cet
Group В
Playoffs
• Single Elimination bracket
• The Quarterfinals and Semifinals are BO3
• The Grand Final is BO5
February 10
Feb 10 15:00 cet
Quarterfinal
Feb 10 19:00 cet
Quarterfinal
February 11
Feb 11 15:30 cet
Semifinal
Feb 11 19:00 cet
Semifinal
February 12
Feb 12 16:00 cet
Grand Final