ESL Pro League S18
Group stage
• Four single Triple Elimination format groups (8 teams each)
• All matches are BO3
• Group stage winners advance to the Quarterfinals
• Group stage runners-up advance to the Round of 12
• Group stage 3rd place teams advance to the Round of 16 as the High Seeds
• Group stage 4th place teams advance to the Round of 16 as the Low Seeds
30
August
We
31
August
Th
1
September
Fr
2
September
Sa
3
September
Su
6
September
We
7
September
Th
8
September
Fr
9
September
Sa
10
September
Su
13
September
We
14
September
Th
15
September
Fr
16
September
Sa
17
September
Su
20
September
We
21
September
Th
22
September
Fr
23
September
Sa
24
September
Su
Playoffs
• Single-Elimination bracket
• All matches (excl. Grand Final) are BO3
• The Grand Final is BO5
26
September
Tu
27
September
We
28
September
Th
29
September
Fr
30
September
Sa
1
October
Su
August 30
FURIA
0:2
Movistar Riders
win
Group C
Grayhound
0:2
GamerLegion
win
Group C
Astralis
0:2
NIP
win
Group A
Vitality
win
2:0
ORKS
Group A
All tournament matches
August 31
FURIA
win
2:0
Grayhound
Group A
Movistar Riders
win
2:0
GamerLegion
Group A
ORKS
0:2
Astralis
win
Group A
Vitality
win
2:0
NIP
Group A
All tournament matches
September 1
GamerLegion
0:2
Astralis
win
Group A
NIP
0:2
FURIA
win
Group A
All tournament matches
September 2
Grayhound
win
2:1
ORKS
Group A
Astralis
win
2:0
FURIA
Group A
GamerLegion
win
2:1
NIP
Group A
All tournament matches
September 3
Grayhound
0:2
FURIA
win
Group A
Movistar Riders
0:2
Vitality
win
Group A
GamerLegion
0:2
FURIA
win
Group A
All tournament matches
September 6
BIG
win
2:1
Monte
Group B
Heroic
win
2:0
Rooster
Group B
Evil Geniuses
0:2
ENCE
win
Group B
MOUZ
1:2
MIBR
win
Group B
All tournament matches
September 7
Rooster
1:2
Monte
win
Group B
Heroic
0:2
BIG
win
Group B
ENCE
win
2:1
MIBR
Group B
Evil Geniuses
0:2
MOUZ
win
Group B
All tournament matches
September 8
Monte
1:2
MIBR
win
Group B
Heroic
0:2
MOUZ
win
Group B
All tournament matches
September 9
Rooster
0:2
Evil Geniuses
win
Group B
MIBR
0:2
MOUZ
win
Group B
Monte
win
2:1
Heroic
Group B
All tournament matches
September 10
Evil Geniuses
1:2
MIBR
win
Group B
BIG
1:2
ENCE
win
Group B
Monte
win
2:0
MIBR
Group B
All tournament matches
September 13
NAVI
win
2:0
5yclone
Group C
Apeks
win
2:0
M80
Group C
FaZe
win
2:0
9z
Group C
Imperial
1:2
fnatic
win
Group C
All tournament matches
September 14
M80
0:2
5yclone
win
Group C
Apeks
0:2
NAVI
win
Group C
FaZe
win
2:1
fnatic
Group C
9z
0:2
Imperial
win
Group C
All tournament matches
September 15
5yclone
0:2
fnatic
win
Group C
Apeks
win
2:0
Imperial
Group C
All tournament matches
September 16
M80
0:2
9z
win
Group C
fnatic
win
2:1
Apeks
Group C
5yclone
win
2:1
Imperial
Group C
All tournament matches
September 17
9z
win
2:0
Apeks
Group C
NAVI
win
2:0
FaZe
Group C
5yclone
1:2
9z
win
Group C
All tournament matches
September 20
Liquid
1:2
Virtus.pro
win
Group D
G2
win
2:0
Lynn Vision
Group D
Cloud9
win
2:0
Eternal Fire
Group D
Complexity
win
2:1
9INE
Group D
All tournament matches
September 21
Liquid
win
2:0
Lynn Vision
Group D
Cloud9
0:2
Complexity
win
Group D
Virtus.pro
1:2
G2
win
Group D
Eternal Fire
win
2:0
9INE
Group D
All tournament matches
September 22
Eternal Fire
0:2
Virtus.pro
win
Group D
Liquid
win
2:1
Cloud9
Group D
All tournament matches
September 23
Lynn Vision
win
2:1
9INE
Group D
Virtus.pro
win
2:1
Liquid
Group D
Eternal Fire
win
2:0
Cloud9
Group D
All tournament matches
September 24
Lynn Vision x4.79
live
19% 81%
Liquid x1.21
Group D
Complexity x4.54
Sep 24 15:00 cet
20% 80%
G2 x1.23
Group D
Eternal Fire
Sep 24 18:30 cet
Group D
All tournament matches
September 26
Sep 26 14:30 cet
Round of 16
Sep 26 14:30 cet
Round of 16
Sep 26 18:00 cet
Round of 16
Sep 26 18:00 cet
Round of 16
All tournament matches
September 27
Sep 27 14:30 cet
Round of 12
Sep 27 14:30 cet
Round of 12
Sep 27 18:00 cet
Round of 12
Sep 27 18:00 cet
Round of 12
All tournament matches
September 28
Sep 28 14:30 cet
Quarterfinal
Sep 28 18:00 cet
Quarterfinal
All tournament matches
September 29
Sep 29 14:30 cet
Quarterfinal
Sep 29 18:00 cet
Quarterfinal
All tournament matches
September 30
Sep 30 14:30 cet
Semifinal
Sep 30 18:00 cet
Semifinal
All tournament matches
October 1
Oct 1 15:00 cet
Grand Final
All tournament matches
Multistream