DreamHack Open Fall 2020
Group stage
• Four Double-elimination format groups (each 4 teams)
• All matches are BO3
• Group 1st & 2nd place teams proceed to the Upper Bracket
• Group 3rd place teams proceed to the Lower Bracket
15
October
Th
16
October
Fr
17
October
Sa
Playoffs
• Double Elimination bracket
• All matches are BO3
19
October
Mo
20
October
Tu
21
October
We
22
October
Th
23
October
Fr
24
October
Sa
25
October
Su
October 15
Vitality
win
2:0
MOUZ
Group A
GODSENT
win
2:0
SAW
Group C
NIP
0:2
Sprout
win
Group D
fnatic
win
2:1
OG
Group A
G2
win
2:0
Endpoint
Group B
BIG
win
2:0
FaZe
Group C
Astralis
win
2:1
Heroic
Group B
ENCE
1:2
North
win
Group D
All tournament matches
Group stage
October 16
MOUZ
0:2
OG
win
Group A
Endpoint
0:2
Heroic
win
Group B
NIP
win
2:0
ENCE
Group D
Vitality
win
2:1
fnatic
Group A
G2
1:2
Astralis
win
Group B
SAW
1:2
FaZe
win
Group C
GODSENT
1:2
BIG
win
Group C
Sprout
1:2
North
win
Group D
All tournament matches
Group stage
October 17
OG
1:2
fnatic
win
Group A
Heroic
1:2
G2
win
Group B
FaZe
1:2
GODSENT
win
Group C
NIP
win
2:1
Sprout
Group D
All tournament matches
Group stage
October 19
Astralis
win
2:0
GODSENT
Upper Bracket Round 1
North
0:2
fnatic
win
Upper Bracket Round 1
BIG
win
2:1
G2
Upper Bracket Round 1
All tournament matches
Bracket
October 20
Vitality
win
2:0
NIP
Upper Bracket Round 1
Sprout
win
2:1
GODSENT
Lower Bracket Round 1
Heroic
win
2:0
North
Lower Bracket Round 1
All tournament matches
Bracket
October 21
Astralis
win
2:1
fnatic
Upper Bracket Round 2
OG
win
2:0
G2
Lower Bracket Round 1
FaZe
0:2
NIP
win
Lower Bracket Round 1
All tournament matches
Bracket
October 22
BIG
0:2
Vitality
win
Upper Bracket Round 2
GODSENT
0:2
North
win
9th-12th Place Match
Sprout
1:2
Heroic
win
Lower Bracket Round 2
G2
1:2
FaZe
win
9th-12th Place Match
OG
0:2
NIP
win
Lower Bracket Round 2
All tournament matches
Bracket
October 23
fnatic
1:2
NIP
win
Lower Bracket Round 3
North
0:2
FaZe
win
9th Place Match
BIG
1:2
Heroic
win
Lower Bracket Round 3
GODSENT
win
2:0
G2
11th Place Match
Astralis
1:2
Vitality
win
Upper Bracket Final
All tournament matches
Bracket
October 24
Heroic
win
2:1
NIP
Lower Bracket Round 4
BIG
win
2:0
fnatic
5th Place Match
Sprout
0:2
OG
win
7th Place Match
Astralis
1:2
Heroic
win
Lower Bracket Final
All tournament matches
Bracket
October 25
Vitality
2:3
Heroic
win
Grand Final
All tournament matches
Bracket
Multistream